Strona główna > AKTUALNOŚCI > „Fabryka Pomysłów” – fabryka rozwiązań
udostępnij stronę

„Fabryka Pomysłów” – fabryka rozwiązań

W ramach konkursu grantowego „Fabryka Pomysłów” Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” wspiera projekty społeczne podejmowane przez lokalne organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne. Najważniejszym celem konkursu jest, aby wybrane projekty odpowiadały na realne potrzeby, rozwiązywały istniejące problemy, a ich rezultaty były faktycznie użyteczne dla społeczności lokalnych.

Wśród ubiegłorocznych pomysłów przyjętych do realizacji znalazł się projekt „Muzealne Eksponaty - nie tylko dla Mamy i Taty 2018” koordynowany przez Fundację „Trasa dla Bobasa”. Inicjatywa przełamuje stereotyp, że muzeum nie jest dobrym miejscem do odwiedzania z małymi dziećmi. Autorzy tworząc zabawne przewodniki, pełne zaskakujących jak na tę formę wydawniczą treści, chcieli zachęcić całe rodziny do wybrania muzeum, jako celu np. niedzielnej wycieczki. Przedsięwzięcie polegało na zaprojektowaniu i publikacji rodzinnych przewodników muzealnych dla 3 krakowskich placówek: Muzeum Geologicznego ING PAN, Muzeum przy Kopcu Kościuszki oraz Muzeum Archeologicznego. Przewodniki zostały opracowane w taki sposób, aby ich treść była atrakcyjna także dla najmłodszych zwiedzających. W tym celu zawartość wzbogacono ciekawostkami i zagadkami, które angażują rodziców i dzieci do wspólnej pracy. Jest to indywidualna, rodzinna „lekcja muzealna”. Bezpłatne papierowe przewodniki dystrybuowano w obiektach muzealnych, a ich wersja elektroniczna jest bezterminowo dostępna przez internet na stronie trasadlabobasa.pl

Poza popularyzacją muzeów, projekt pośrednio realizuje jeszcze inne cele. Przekazana w zachęcający sposób wiedza łatwiej się utrwala, co wspomaga rozwój edukacyjny i poznawczy dzieci. Dodatkowo sprzyja integracji międzypokoleniowej, bo od początku grupą docelową były całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie.

„Fabryka Pomysłów” czeka na kolejne projekty w kategoriach konkursowych: sport, edukacja, ekologia, kultura, programy obywatelskie i projekty szkolne. Nabór projektów potrwa do 1 marca 2019. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie www.budujemyprzyszlosc.org.pl.

MOS_7453-750.jpg« wstecz
Współpracują z nami:
Realizacja: kotaniastudio.pl
^ Powrót do góry strony